Tatvan'da CPR ve Temel Yaşam Desteği Eğitimi Verildi

Tatvan'da CPR ve Temel Yaşam Desteği Eğitimi Verildi
18 Kasım 2023 - 14:02
Tatvan Devlet Hastanesi Konferans Salonunda, Kardiyoloji Uzmanı Op. Dr. Ahmet Karaduman tarafından   personellere  ‘CPR ve Temel Yaşam Desteği’ eğitimi verildi. Personellere manken üzerinde uygulamalı olarak verilen ‘CPR ve Temel Yaşam Desteği’ eğitimleri iki gün boyunca devam etti.  

Op. Dr. Ahmet Karaduman, CPR’nin kişiyi hayata döndürmek amacıyla uygulanan ilk yardım yöntemi olduğunu ifade ederek,“CPR, ani kalp durması ya da nefes alamama gibi vakalarda, kişiyi hayata döndürmek amacıyla uygulanan ilk yardım yöntemidir.

CPR, “kardiyopulmoner resüsitasyon”un kısaltılmış halidir. “Kardiyo” kalbi, “pulmoner” ise akciğerleri ifade etmektedir. Resüsitasyon (resuscitation) da, solunumu veya kan dolaşımı durmuş bir kişiye dışarıdan yapılan destekleyici müdahalelerdir. Uygulamanın hayati önemi vardır.

Bu müdahalelerin herhangi bir ilaç veya cihaz kullanılmadan yapılan kısmına “temel yaşam desteği” denir.” şeklinde konuştu. 

Personellere yönelik eğitimlerin devam ettiğini belirten Tatvan Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Gökmen Reyhanlı ise. “Personellerimizin yaşanabilecek bu tür vakalara karşı sürekli hazırlıklı olmasını sağlamak için eğitimlerimiz aralıksız bir şekilde devam ediyor. Bu konuda uzman doktorlarımızın hem tecrübelerinden faydalanıyoruz hem de bu tecrübelerini verdikleri eğitimler ile diğer personel arkadaşlarımıza aktarmasını sağlıyoruz” dedi.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum