Bitlis'te İlkokul Öğrencilerine Suyu Etkin ve Verimli Kullanma eğitimi verildi

Bitlis İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından bazı okullarda ilkokul öğrencilerine yönelik olarak bilinçli su tüketiminin önemi ve suyun israf edilmemesine yönelik eğitim programları düzenlendi.

Bitlis'te İlkokul Öğrencilerine Suyu Etkin ve Verimli Kullanma eğitimi verildi
18 Kasım 2023 - 14:08 - Güncelleme: 18 Kasım 2023 - 14:15
İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından,Bitlis merkez ve 6 ilçede belirlenen İlkokullarda toplam 1400 öğrenciye, "Suyun Etkin ve Verimli Kullanılması"na yönelik bilgilendirme eğitimleri verildi.

Bitlis İl Tarım ve Orman Müdürü İl Müdürü Ramazan Çolak’ın da katılım sağladığı ve 17 personel ile yapılan eğitimlerde, Tükiye’de su kaynaklarının etkin ve verimli kullanılması için; kuraklığa karşı tedbir almak, su tasarrufu yapmak, suyu bilinçli ve duyarlı kullanmak, su kaynaklarını israf etmemek gerektiği konuları anlatıldı.

Eğitimde, Türkiye’deki su kaynaklarının % 70'i tarımda kullanıldığı, sulanan alanların büyük bir kısmında geleneksel yüzeysel (salma) sulama yöntemleri uygulandığı ve salma sulama yöntemleri ile toprağın yıkandığı, tuzluluk oranının yükseldiği ve zamanla çölleşmeye neden olduğu belirtilerek, geleneksel salma sulama yöntemleri yerine basınçlı sulama yöntemlerine (yağmurlama, damla sulama sistemleri ) geçilerek, en az %50 su tasarruf sağlanması gerektiği ifade edildi.

Öğrencilere su kaynaklarının doğada sonsuz ve sınırsız olmadığı bu sebeple tarımda, evde ve okullarda su tasarrufu sağlanmasının gelecek için ne kadar önemli olduğu konusunda bilgilendirmeler de yapıldı.

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum