Düşünce Akademisi Başkanı Serdar Durer'in Bitlis'teki Çetin Kış Koşulları İle İlgili Açıklaması

Bitlis Beşminare Düşünce Akademisi Başkanı Serdar Durer, Bitlis’in sürekli göç vermesi ve çetin kış koşullarıyla ilgili basın açıklaması yaptı.

Düşünce Akademisi Başkanı Serdar Durer'in Bitlis'teki Çetin Kış Koşulları İle İlgili Açıklaması
20 Ocak 2021 - 22:51

Bitlis Beşminare Düşünce Akademisi Başkanı Serdar Durer, Bitlis’in sürekli göç vermesi ve çetin kış koşullarıyla ilgili basın açıklaması yaptı. 

Başkan Durer açıklamasında şunları ifade ederek; “İklim koşulları bakımından son derece büyük zorluklar içeren Bitlis ilimiz için çeşitli tedbirler alınmalıdır. Amerika'da nüfusun düşüşte olduğu bölgelerde yaşamak isteyenlere özel bir fon sağlanıyor. Mesela Alaska bölgesinde yaşamak iklim koşulları bakımından zor olduğu için, burada yaşayanlara özel bir teşvik veriliyor. Bunun için şart koşulan tek şey, en az bir yıl Alaska'da ikamet etmek. Dünyanın çeşitli ülkelerinde de benzer uygulamalar bulunuyor” dedi.  

Serdar Durer sözlerine devamla; “Yıllardır hep söylüyorum, merkezi hükümet Bitlis içinde böyle bir uygulama başlatabilir. Bitlis'in tarihini, kültürel birikimini, geçmişteki nüfusunu, kalıcı kar sınırını, milli gelirden hak ettiği payı alamayışını vs. göz önünde bulundurması bile yeterli nedenlerdir. Kalkınma ve büyüme için daha fazla nüfus şart. İddia ediyorum 1980’lerden günümüze en fazla göç veren iller sıralamasında Bitlis açık arayla 1’nci çıkacaktır. Ayrıca bir başka konuda şudur; bölgede görev yapan polis, asker ve üniversite hocalarına çeşitli başlıklar altında ek ödeme yapılıyor iken, öğretmenler, sağlık görevlileri, diğer devlet memurları, işçiler ve emekliler için neden böyle bir uygulamaya gidilmiyor? Konu ile ilgili, arzu eden bir milletvekilimize kanun teklifini hazırlayabilirim” diyerek sözlerine son verdi.


 


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum