Bitlis'te Baharatçılar Bebeklere Özel Ek Gıdalar Hazırlıyor

Bitlis'in Tatvan ilçesinde baharatçılar tarafından özel olarak hazırlanan ek gıdalar, bebekler arasında yoğun ilgi görüyor. Keçiboynuzu ve iğde çekirdeği tozları, özellikle 6 aydan sonra kullanılan el yapımı takviye gıdalar arasında yer alıyor. Anne sütünün önemine dikkat çeken aktar Selami Bingöl, anne sütünün yetersiz olduğu durumlarda bebeklerin hazır mamalara ve katı gıdalara geçiş yapabileceğini belirtti.

Bitlis'te Baharatçılar Bebeklere Özel Ek Gıdalar Hazırlıyor
14 Kasım 2023 - 10:20

- Baharatçılarda ek gıdaya yoğun ilgi

Bitlis'in Tatvan ilçesinde bebeklere özel el yapımı takviye gıdalar baharatçılarda yoğun ilgiye neden oldu.

Tatvan ilçesinde özellikle 6 aydan sonra kullanılan özel el yapımı ek takviye gıdaları yoğun ilgi görüyor. Baharatçıların ebeveynlerin isteklerine binaen yaptıkları keçiboynuzu ve iğde çekirdeği tozu ise yoğun ilgiye neden oluyor.

Anne sütünün doğumdan itibaren bebeğin ilk ve en önemli besini olduğunu ifade eden aktar Selami Bingöl, süt verebilen annelerin bu bilinçte olmalarının bebeklerinin gelişimi için önemli rol oynadığını kaydetti.

Anne sütünün yetersiz olduğu durumlarda bebeklerin mecburen hazır mamalara ve katı gıdalara geçiş yapıldığını ifade eden Selami Bingöl, bebeklerin 6. aydan itibaren anne sütünün yanı sıra püreler, meyve suları veya ezilmiş sebzeler tüketmeye başlayabileceğini söyledi.

Selami Bingöl, "Bebeklerde 6 aydan sonra ek gıdayla beraber keçiboynuzu, keçiboynuzu tozu, keçi pekmezi bağışıklık için tüketilebilir. Özellikle bağışıklık için ve kemik gelişimi için bir tatlı kaşığı keçiboynuzu tozunu bir süt bardağına ekleyip bebeğe içirilebilinir. İğde tozunu ise bebeğin boyunun uzaması için kullanılır. Bizler burada müşterilerimizin isteği doğrultusunda taze taze çekip teslim ediyoruz" dedi.


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum