Tatvan'a 3.5 MW Güneş Enerji Santrali Açıldı

Bitlis’in Tatvan ilçesindeki 70 dönümlük alana 3,5 Megawatt kapasiteli Güneş Enerjisi Santrali (GES) kuruldu.

Tatvan'a 3.5 MW Güneş Enerji Santrali Açıldı
04 Kasım 2023 - 12:50 - Güncelleme: 04 Kasım 2023 - 13:42

Bugün açılışı töreni olan Güneş Enerji Santrali'nin (GES) ilk açılış konuşmasını Tatvan Belediye Başkanı Mehmet Emin Geylani yaptı. "Tatvan'ımıza hizmetkar olmaya yeni eserler kazandırmaya devam ediyoruz.Açılışını gerçekleştirdiğimiz dev enerji projemiz olan 3.50 MW gücündeki Güneş Enerji Santrali memleketimize hayırlı olsun." dedi.

"Dev santralimizin yapımında bizlere destek veren Genel Başkan Yrdç Sn. Vedat Demiröz ve Sn. Vekillerimize teşekkür ediyorum." diye ekledi.

Nemrut Dağı eteklerindeki 1 Megawatt GES ile yeni kurulan 3,5 Megawatt GES sayesinde ilçe merkezindeki su depolarının elektrik tüketiminin karşılaması planlanıyor. 

Karşıyaka Mahallesi’nde kurulan GES tesisinde incelemelerde bulunan Tatvan Belediye Başkanı Mehmet Emin Geylani, GES tesisleri sayesinde kendi enerji ihtiyaçlarını karşılayabilen belediye olmayı ve gelecekte kurulacak çatı GES’ler ile belediye öz kaynağına ek gelir elde etmeyi hedeflediklerini söyledi.

Tatvan Belediye Başkan'ı Geylani, “Tatvan Belediyesi olarak 70 dönümlük alana yeni bir GES tesisi kurduk. Kapasitesi yaklaşık 3,5 Megawatt civarındadır. Daha önce 1 megavat civarında bir santralimiz vardı. Bununla beraber 4,5 Megawatt’lık elektrik üretimimiz olacak. Özellikle su depolarında elektrik tüketimi fazladır ve belediye bütçemizin büyük kısmını kapsıyordu.

Yapmış olduğumuz bu santraller sayesinde bu yükten kurtulmuş olacağız.
Bu tesisler belediye bütçemize büyük bir kaynak sağlamış olacak. Burada üretilen elektrik öz tüketim olarak kullanılacak ve elektrik faturalarından düşülecek.

Aynı zamanda yeni projelerimiz de var ve bu kapsamda belediye bünyesindeki binalara çatı GES’leri kurarak ek gelir sağlamayı planlıyoruz. İlçemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi. 


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum