Tarihi İşletme Oteli Restore Ediliyor

Tatvan ilçesinde birçok devlet büyüğünün misafir edildiği tarihi işletme oteli hizmete açılmak üzere restore ediliyor.

Tarihi İşletme Oteli Restore Ediliyor
10 Ağustos 2021 - 14:02
Tatvan ilçesinde birçok devlet büyüğünün misafir edildiği tarihi işletme oteli hizmete açılmak üzere restore ediliyor.
2006 yılında Tatvan Belediyesi bünyesine geçen ve uzun yıllardır atıl bir durumda olan tarihi işletme oteli Tatvan Belediyesi tarafından DAKA’ya (Doğu Aladolu Kalkınma Ajansı) verilen proje kapsamında restorasyon çalışmalarına başlanacak.
Tatvan’da 1947 yılında Van Gölü Feribot İşletme Müdürlüğü tarafından yaptırılan ve Tatvan’ın önemli simgelerinden biri olan tarihi işletme otelinin tekrardan kazandırmak için DAKA tarafından projemiz onaylandığını belirten Tatvan Belediye Başkanı Mehmet Emin Geylani şu açıklamalarda bulundu; “İşletme oteli 1947 yılında yapıldı. Yıllarca devletin her kademesinden siyasetçi ve bürokrata da ev sahipliği yaptı. Ne yazık ki otelde çıkan yangında ahşap aksamı tamamen yanmış ve kullanılamaz hale gelmişti. Uzun yıllar boş ve yıkılmaya terk edilen tarihi otelimiz için DAKA’ya verdiğimiz proje kabul edildi. DAKA restore çalışmalarının ardından iç döşeme çalışmalarını da tamamlayarak belediyemize teslim edecek. İnşallah tarihi işletme otelimizi tekrardan ilçemize kazandıracağız ve tekrardan devlet erkanımızı ve misafirlerimizi misafir edeceğiz. Bu konuda desteklerini esirgemeyen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekilimiz Sayın Vedat Demiröz’e ve Bitlis Milletvekillerimiz Sayın Cemal Taşar ve Sayın Vahit Kiler’e teşekkür ederim” dedi.

Tarihi İşletme Oteli, 1947 yılında Van Gölü Feribot İşletme Müdürlüğü tarafından yapıldı ve yıllarca Van Gölü Feribot İşletmesi bünyesinde hizmet verdikten sonra özel işletmeye devir edildi. Özel işletmeni sözleşmesi tamamlandıktan sonra tekrar Van Gölü Feribot İşletmesi bünyesinde kalan İşletme Oteli bakımsızlıktan dolayı kullanılamaz hale geldi. Geçmiş yıllarda çıkan yangında ise otelin ahşap kısımları tamamen kül olmuştu ve otel 2006 yılında Tatvan Belediyesi’ne devir edildi.

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum