'Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi'

'Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi' kapsamında Bitlis İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Korkmaz ziyarette bulundu.

'Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi'
25 Aralık 2020 - 20:55
'Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi' kapsamında Bitlis İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Korkmaz ziyarette bulundu.
Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi kapsamında İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Korkmaz, Adilcevaz İlçe Milli Eğitim Müdürü Yavuz Beşkardeş ile birlikte  Adilcevaz Süphan Mesleki Teknik Anadolu Lisesi'ni gezerek projeye dahil edilen bu okul ile ilgili yapılacak çalışmalar hakkında okul idarecilerinden bilgi aldılar.
Milli Eğitim Bakanlığı mesleki eğitimde kaliteyi yaygınlaştırmak ve okullar arası başarı farkını azaltmak için yeni bir adım atarak 'Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi'ni başlatmıştı. 

Süresi bir yıl olarak belirlenen proje başarılı bir şekilde tamamlandığında Türkiye'de mesleki eğitimde yaşanan iyileşme tüm okullara yayılmış ve toplam bir iyileştirme sağlanmış olacak. Ayrıca, mesleki ve teknik Anadolu liseleri ile diğer lise türleri arasındaki başarı farkları da azalacak.

Projenin Kapsamı ve Hedefleri
Halen 3259 Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi ve 332 mesleki eğitim merkezi bulunmakta. Toplam 3591 mesleki eğitim okulunda yaklaşık 1,5 milyon öğrenci eğitim almakta olup bu öğrenciler ortaöğretimde okuyan öğrencilerin yaklaşık yüzde 36'sına karşılık gelmekte.
Projenin genel amacı, mesleki eğitimde son yıllarda yaşanan iyileşmenin tüm okullara yaygınlaştırılması ve mesleki eğitimin kalitesinin arttırılması, dolayısıyla da eğitim sisteminin kronik bir sorunu olan okullar arası başarı farkının azaltılması.

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum