Bitlisli Ressam Zeynel Koçer'in Engelli Projesi

Fırça sanatının usta isimlerinden olan Zeynel Koçer, 27 ay önce geçirdiği iş kazası sonucu şu anda tekerlekli sandalyeye maruz kalmış durumda. İyileşme sürecinde olan usta sanatçı Koçer, tekerlekli sandalyede resim yapmaya devam ediyor. Usta Ressam Zeynel Koçer yapmak istediği farkındalık projeleriyle hiçbir şeyin engel olamayacağını söylüyor.

Bitlisli Ressam Zeynel Koçer'in Engelli Projesi
07 Nisan 2020 - 20:58 - Güncelleme: 22 Kasım 2020 - 14:45

Fırça sanatının usta isimlerinden olan Zeynel Koçer, 27 ay önce geçirdiği iş kazası sonucu şu anda tekerlekli sandalyeye maruz kalmış durumda. İyileşme sürecinde olan usta sanatçı Koçer, tekerlekli sandalyede resim yapmaya devam ediyor. Usta Ressam Zeynel Koçer yapmak istediği farkındalık projeleriyle hiçbir şeyin engel olamayacağını söylüyor. Engelli arkadaşlar adına konuşan Zeynel Usta şunları dile getiriyor:
 
“Benim Hayalim Engelli Arkadaşları Topluma Kazandırmak”
Benim bir farkındalık projem var. Yani Martin Luther King’in dediği gibi benim bir hayalim var. Onun hayali ırkçılığın bitmesi üzerineydi. Benim hayalim engelli arkadaşları topluma kazandırmak. Ben sonradan engelliyim, sosyal hayatım çok yok. Daha önceden reklamcılık işleri yaptım. Çelik konstrüksiyon işleri yaptım. Cami süsleme işi yaparken düştüm böyle sırtım kırıldı. 27 aydır bu haldeyim emekli olmayı bekliyorum. Bu süre zarfında birinci yılımda hiç bir şey yapamadım ama ikinci yılıma gelince hafif oturma düzenim olunca resim yapmaya başladım. Uzun bir ara vermiştim 1 yıl kadar. Sonradan engelli arkadaşlara resim dersi vermeye başladım. Daha sonra videoya çekip Youtube’den paylaşmaya başladım. Yani ben video paylaşımlarımda iki seviyede resim dersleri veriyorum.
 
‘Perspektif Derslerim Kanalımda Mevcut’
Maalesef ilkokullarımızda şöyle bir perspektif dersi verilemiyor. 3’te 1’ini yeryüzüne 3’te 2’sinide gökyüzüne ayırdım. Gökyüzünün de yarısını dağa ayırdım. Bir ev yaptım burada güzel bir perspektif dersi verdim. Youtube kanalımda, Sanat Engel Tanımaz kanalımda mevcut. Ama maalesef 220 abonem var. Daha 4 basamaklı izlenme almış değilim. Gelirimi zaten engelli arkadaşlar derneğine bağışlıyorum. Henüz bir gelir de yok zaten.
 
“Benim Projem Şu Türkiye’deki Engelli Arkadaşlarımızın Görsel Sanat Üzerindeki Çalışmalarını Sergilemek”
Fakat benim projem şu Türkiye’deki engelli arkadaşlarımızın görsel sanat üzerindeki çalışmalarını sergilemek. Ankara’daki projem Cumhurbaşkanlığı külliyesinde bir kültür sanat sergisi yapmak ve yahut kültür sanat merkezinde yapmak artık kültür bakanı nereye tayin ederse orada sergimizi yapacağız. Çünkü en az 100 ressamla her biri 2-3 eser bile olsa birkaç yüz tane eserle sergi açmayı düşünüyorum. Şuan maalesef 3 kişiyiz.
 
“Bu Çağrıya Kulak Verin, Engelli Arkadaşları Topluma Kazandıralım”
Anadolu Ajansı ve birkaç ajans geldi beni haber yaptılar. Ulusal kanalların birinde çok az görüldüm. Yerel kanallarda göründüm fakat hiç kimseye ulaşılmadı. İnternet âleminde de bir şey çıkmadı. Ne beni arayan ressam oldu ne de ulaşan birileri. Fakat bu çağrıya kulak verin ne olur. Engelli arkadaşları topluma kazandıralım. Ben onları görüyorum hayata küsmüşler. Bir ceza evi gibi belli hayatları var. Bunları öyle görünce üzülüyorum. İçlerinde yara bandı satanları, su satanları gördüm; satmasınlar. Ben bunlara çok basit bir şekilde manzara resmi öğretirim. Desen öğretirim bunlara para kazandırmayı düşünüyorum. Burada Mersin’de iki merkez belediyeleri bize nokta yerler, satış yerleri tayin edecekler. Eserlerimizi orada dağıtacağız.
 
 
“Beni Yahut Yabancıların ‘Resim Dersi Verenlerin’ Videosunu İzlesinler”
Şuan Türkiye’de ne kadar engelli ressam arkadaş varsa,  ressam değilse diğerleri engelleri aşsınlar. Zaten bu bir süreç bir yılı bulabilir. Bu süre zarfında beni izleyip videolarımı yahut ben önemli değilim, yabancı sitelerde resim dersi veren başka arkadaşlar da var isim vermekte istemiyorum. Zaten baktıkları zaman görürler yağlı boya dersi veren karakalem dersi veren onları izlesinler.
 
“Akademik Eğitimde Vereceğim”
Ben sıfırdan ders vereceğim. Sulu boya, guaj boya, karakalem ve hatta akademik eğitim de vereceğim. Çocuklara yönelik yani 3-5 yaşında çocuk güzel bir manzara resmi yapabilecek. Yahut ta güzel bir sokak resmi yapabilecek. Bunları kendim yetiştirmek istiyorum.
 
“Türkiye’de Bir Sürü Ressam Varken Bob Ross Neden?”
Aslında çok önemli böyle bir şey var Türkiye’nin ayıbı halen Bob Ross’un videoları TRT 2’de yayınlanıyor. Türkiye’de bir sürü ressam var biride benim. Daha güzel resimleri videolarını 20-30 dakikaya sığdırabilirim, resmi sevdirmek için her şeyi yaparım. Yani ben para bile talep etmem böyle bir proje olursa. Belli bir ücret karşılığı olursa da onu da engelli arkadaşlara vereceğim. Yeni güzel videolar çekeceğiz.
 
“Farkındalık Projem Şuana Dek Hiç Yapılmadı”
Benim bu farkındalık projem daha önce hiç yapılmadı. Dünyada da yapılmadı. Teker teker sergiler yapılıyor ama ben karma yapacağım. Bütün engelli arkadaşları toplayacağım. Eserleriyle sergi açacağım. Müzik yeteneği olanlarda gelip bize müzik desteği verecekler. Bir güzel engelli arkadaşları hayata kazandıracağız.
 
“Türkiye’de Ki Bütün Engelli Arkadaşlarımın Ankara’da Karma Sergi Yapmalarını İstiyorum”
Bakanlarımız, Türkiye’nin zenginleri, medya zaten bu büyük sergiden herkesin haberi olacak. Lütfen bu sese kulak verin. Türkiye’de ki bütün engelli arkadaşlarımın Ankara’da karma sergi yapmalarını istiyorum. Youtube kanalımız engelli arkadaşların problemleriyle ilgilenecek. Şuan resim ve müzik üzerine birkaç video daha yükleyecektik fakat daha yüklemedik. Ayrıca müzik yeteneği olan Türkiye’nin her yerinde hangi engelli arkadaşlarımızın parodisi, problemleri, skeçleri, videoları ne varsa bize göndersinler. Ben onlara bir bakayım daha sonra uygun olanları kanalımda yayınlayayım.
 
“Engelli Arkadaşlarla 15-20 Dakikalık Dizi”
Sonra bir projem daha var. Tiyatro yeteneği olan engelli arkadaşlarla 15-20 dakikalık diziler yapabiliriz. Kanalda yayınlayabiliriz. Engelli arkadaşlarımızın önündeki engelleri hep beraber kaldıralım.
 
Konuşmasının sonunda teşekkürlerini ileten Sanatçı Zeynel Usta şunları ifade etti: “Medya olarak kim bize yardım ederse Allah ondan razı olsun. Benim iyileşme sürecim devam ediyor. İyileştikten sonra da engelli arkadaşlarıma yardım etmeye devam edeceğim. Mersin’de tüm engelli hakları derneğinin içindeyim. Teşekkür ediyorum” dedi. 

Haberin Fotoğraflarına Ulaşmak İçin Tıkla:
Haberin Videosuna Ulaşmak İçin Tıkla:


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum