Bitlis'te Düşünce Akademisi Tarafından Madde Bağımlılığı Ve Gençlik Çalıştayı Yapıldı

Beşminare Düşünce Akademisi tarafından Bitlis Öğretmenevi toplantı salonunda madde bağımlılığı ve gençlik çalıştayı yapıldı.

Bitlis'te Düşünce Akademisi Tarafından Madde Bağımlılığı Ve Gençlik Çalıştayı Yapıldı
13 Ekim 2020 - 12:49 - Güncelleme: 13 Ekim 2020 - 12:52

Sivil toplum örgütlerinin, mahalle muhtarlarının, “Uyuşturucuya Dur De!” kamu spotunu çeken yayın ve yönetim ekibinin, Düşünce Akademisi yöneticilerinin ve önceki dönem Tatvan Belediye Başkanının katıldığı çalıştayda herkes konu ile ilgili düşünce ve önerilerini paylaştı.
Yapılan çalıştay’da açılış konuşmasını yapan Düşünce Akademisi yöneticilerinden Ergin Güven, yapmış oldukları farkındalık çalışmalarından kısaca bahsedip, sözü Düşünce Akademisi Başkanı Serdar Durer’e bıraktı.
Serdar Durer konuşmasında şunlara yer vererek; “Son yıllarda bildiğiniz üzere madde bağımlılığı konusu ilimizin bir problemi haline geldi. Düşünce Akademisi olarak ev ziyaretleri başta olmak üzere, tedaviye ikna etmek, uyuşturucu madde kullanılan mekanları teşhir etmek, maddeye bulaşmış gençleri çeşitli sosyal ve sportif aktivitelere kanalize etmek gibi bir çok çalışmanın içerisinde olduk. Konu ile ilgili yaptığımız kamu spotu ile birlikte daha çok kişiye ulaşıp, daha çok kişinin bilinçlenmesini sağladık. Daha önce dört defa icra ettiğimiz Bitlis Kent Kurultaylarının sonuç bildirgelerini incelediğimiz vakit uyuşturucu madde bağımlılığı konusunun Bitlis’in gittikçe büyüyen bir problemi haline geldiğini görüyoruz. Tabi Uyuşturucu sadece Bitlis’in, Bölgemizin ya da Ülkemizin bir sorunu değil, Dünyanın bir problemi haline gelmiş olup, gittikçe de kangrenleşmekte ve içinden çıkılamaz bir hal almaktadır. Tabi bizi asıl düşündüren Bitlis’imiz gibi dejenere olmamış bir kentte böyle bir olumsuzluğun vücut bulabilmiş olmasıdır. Eğer Bitlis’te böyle bir olumsuzluk rahatlıkla yaşanabiliyorsa vay Dünyanın haline deyimi çok yerinde olur. Dünyanın başına bela olan bu illete karşı topyekûn seferber olmalıyız.
Düşünce Akademisi olarak problemin nedenlerini araştırdığımız vakit merak ve arkadaş unsuru ile birlikte ilimizdeki viran haneler ve Metruk yerlerin zamanla uyuşturucu madde kullanılan mekânlar haline geldiği yönünde oldu. Tez elden davranıp bu mekânların rehabilite edilmesi ya da tescilli olmayan yapılarında yıkılmasına yönelik çalışmalarımız oldu. Şehrin girişindeki atıl durumda bulunan Otogar ve AFAD konutları kısa süre içerisinde yıkıldı. İlimizdeki viran haneler ve metruk yerler acıdır ki uyuşturucu kullanımına davetiye çıkaran mekânlardır. Tescilli yapıların rehabilite edilmesi, tescilli olmayan yapılarında acilen yıkılması ile ilimizde bu problemin minimize olacağına içtenlikle inanıyoruz. İlimizde yapımı devam eden kısa adı AMATEM ve ÇEMATEM’in yani madde bağımlılığı tedavi merkezi ile çocuk ve ergen madde bağımlılığı tedavi merkezlerinin faaliyette geçmesi ile birlikte bu pisliğe bulaşmış olan herkes çok hızlı bir şekilde tedavi olma imkânı bulacak. Bu merkezlerin bir an önce açılıp faaliyete geçmesi gerekmektedir.
Çağımızın vebası uyuşturucu çok doğru bir tespit, fakat daha doğru bir tespitte bulunmak gerekirse oda şudur; çağımızın vebası bananeciliktir. Bu bananecilik anlayışından kurtulmalıyız. Benim çocuğum akıllıdır, benim yeğenim başarılıdır, mahallemden banane, yaşadığım şehirden banane vs. Bu anlayıştan kurtulmalıyız. Ve diyorum ki eğer hep birlikte el birliği ile omuz omuza, yürek yüreğe verir isek bu iletti Bitlis’ten söküp atabiliriz. Uyuşturucu madde bağımlılığı ile mücadele konusunda bana ve takım arkadaşlarıma destek veren herkese içtenlikle teşekkür ederim. Herkese diyorum kendi çocuklarınıza, kendi torunlarınıza, kendi yarınlarınıza lütfen sahip çıkın” ifadelerinde bulundu.
 
Serdar Durer’in konuşmasını müteakip Tatvan eski Belediye Başkanı Fettah Aksoy ve diğer davetliler sırayla düşünce ve önerilerini paylaştılar. Daha sonra çalışmalarında kendilerini destekleyen kişilere Düşünce Akademisi tarafından isimlerine hazırlanmış olan, birer şilt takdim edildi. 

 

HABER FOTOĞRAFLARI HABERİN DEVAMINDA


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum