Türkiye'den Kuzey Işıkları Görüldü

Dünya'ya çarpan güçlü bir solar fırtına sebebiyle Avrupa ve Türkiye'nin birçok bölgesinde kuzey ışıkları görüldü. Dünya’da çok az görülebilen Kuzey Işıkları, gökyüzünü kırmızı ve yeşil ışıkla aydınlattı.

Türkiye'den Kuzey Işıkları Görüldü
06 Kasım 2023 - 13:59 - Güncelleme: 06 Kasım 2023 - 14:06

Kuzey Işıkları hem Türkiye hem de dünyanın dört bir yanında çıplak gözle görüldü. Güney İngiltere'nin bazı bölgelerinde gökyüzünü aydınlatan bu ışıklar, Türkiye’de de Ordu’nun Ünye ilçesinde gözlemlendi.

Kuzey Işıkları’nın Dünya'ya çarpan güçlü bir solar fırtına sırasında ortaya çıktığı bildirildi.
 

Kutup Işıkları, Kuzey ya da Güney Kutbu yakınlarında gerçekleşen doğa harikası ışık gösterileridir. Aurora olarak da adlandırılan Kutup Işıkları'nın Kuzey kutbu'nda oluşanlarına 'Aurora Borealis', Güney kutbunda oluşanlarına ise 'Aurora Australis' adı verilir.
 

Kutup Işıkları, 'Aurora' ismini Şafak Tanrıçası Aurora'dan almıştır. Gökyüzünde oluştuğu zaman bulut, yay, çizgi ya da dairesel renkli şekillere benzer. Eski çağlarda kuzey ışıklarını gören insanlar bunun tanrıdan gelen bir işaret olduğuna inanırlarmış. Hatta Güney Fransa'da mağara tavanlarına 30.000 sene önce, insanlar tarafından çizilen kuzey ışıklarını anlatan resimler bulunmuştur. 
Bilimsel olarak ele aldığımızda: Kuzey ışıkları (Aurora Borealis), kutup bölgelerinde gökyüzünde görülen doğal ışımalardır. Yeryüzünün manyetik alanı ile Güneş'ten gelen yüklü parçacıklar etkileşime girerek kuzey ışıklarını oluşturur. Bu ışıkların oluşmasını sağlayan Güneş'tir.


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum