Tatvanlı Kadınlardan Filistin Soykırımına " Sessiz Oturma" Eylemi

Tatvan’da Filistinli Kadınlarla Dayanışma İnisiyatifi, İsrail’in Gazze’de kadın çocuk demeden yaptığı soykırıma karşı, “SESSİZ OTURMA” eylemi ile tepkilerini dile getirdiler. Bitlis’teki STK’ların Kadın Kolları tarafından oluşan Filistinli Kadınlarla Dayanışma İnisiyatifi, yaşanan vahşet ve soykırıma tepki göstermek amacıyla, Tatvan Yaşam Alışveriş Merkezi önünde “SESSİZ OTURMA” eylemi düzenledi.

Tatvanlı Kadınlardan Filistin Soykırımına " Sessiz Oturma" Eylemi
23 Ekim 2023 - 09:20 - Güncelleme: 23 Ekim 2023 - 09:49

Program, Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Daha sonra Filistinli Kadınlarla Dayanışma İnisiyatifi adına basın açıklamasını okuyan Genç İHH Hanımlar Sorumlusu Emine Kaplan, Filistin'de İsrail’in Gazze’de uyguladığı soykırıma dikkat çekerek, “İsrail'in Gazze Şeridi'nde 15 gündür sürdürdüğü katliama "DUR" demek için buradayız. Bizler vicdan sahibi Sivil Toplum Örgütlerinin Kadın Temsilcileri ve anneler olarak Bizimle aynı duyguları paylaşan herkesi İşgalci İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarını bir an önce durdurması için harekete geçmeye davet ediyoruz.” dedi.

Apartheid rejiminin, yaklaşık yüz yıldır Filistinlilerin topraklarını işgal ederek defalarca katliam gerçekleştirdiğini ifade eden Kaplan, “Rejim, İki milyondan fazla insanın yaşadığı Gazze Şeridi'ne ise 17 yıldır abluka uygulayarak bölgeyi adeta bir toplama kampına çevirdi. Gazze Şeridi'ne yönelik yıllardır süren bombalı saldırılarda sahilde piknik yapan aileleri, sokakta oyun oynayan çocukları, hastanelerde tedavi bekleyen hastaları, ibadethaneleri, insanın en güvenli sığınağı olan evlerinde aileleri, en çok da kadın ve çocukları hedef aldı. Ve maalesef Gazze'de hiçbir yer güvenli değil.

Gazze'de devam eden saldırılarda okullar, camiler, hastaneler vurularak dünyanın gözü önünde savaş suçu işleniyor. İşgalci İsrail Yönetimi askerlerine yargılanmayacaklarının güvencesini vererek bunun yolunu açtı ve tam 15 gündür bütün uluslararası hukuk kurallarını ve insanlığı ayaklar altına aldı.  Bu sürecin son halkası olarak Gazze Şeridi'nde gerçekleştirdiği katliamlarda yine yüzlerce kadın ve çocuk işgalcilerin açık hedefi oldu. 17 Ekim Salı gecesi İsrail'in El-Ehli Baptist Hastanesi'ni bombalaması sonucu büyük çoğunluğu çocuk ve kadınlardan oluşan 500'den fazla insan katledildi. İşgalci İsrail, daha güvenli olduğunu düşündükleri için sığındıkları hastanenin bahçesinde oyun oynayan, yemek yiyen ve savaş ortamında yaşama tutunmaya çalışan masum çocuk ve kadınları vahşice katletti. Anneler ve babalar çocuklarının paramparça olan cesetlerini toplayıp poşetlere koyarak defnetmek zorunda kaldı.” şeklinde konuştu.

İsrail’in her 15 dakikada bir, üç çocuk katlederek Gazze Şeridi'nde, dünyanın gözü önünde soykırım uyguladığını belirten Emine Kaplan, ”Filistin'den her geçen dakika acı haberler alıyoruz. Şu ana kadar işgalci İsrail'in Gazze Şeridi'ne gerçekleştirdiği saldırılarda binden fazlası çocuk olmak üzere 4 bine yakın kişi öldürüldü. Gazze Sağlık Bakanlığı, işgalci İsrail saldırılarında ölenlerin yüzde 70'inin kadın, çocuk ve yaşlılardan oluştuğunu ve bombalanan bina enkazında kalan bin 300 kişiden haber alınamadığını, bunlardan 600'ünün yine çocuklardan oluştuğunu açıkladı. Tablo çok acı. İşgalci israil her 15 dakikada bir, üç çocuk katlederek Gazze Şeridi'nde, dünyanın gözü önünde soykırım uyguluyor. Bizler vicdan sahibi Sivil Toplum Örgütlerinin Kadın Temsilcileri ve anneler olarak, dünya liderlerini, uluslararası sivil toplum kuruluşlarını, Birleşmiş Milletleri, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ni, Uluslararası Ceza Mahkemesi'ni, İslam İşbirliği Teşkilatı'nı, Arap Birliği'ni, Dünya Sağlık Örgütü'nü, siyasi aktörleri ve kamuoyunu işgalci israilin Gazze Şeridi'ne uyguladığı soykırımı durdurması için harekete geçmeye ve işgalci israile yaptırım uygulamaya davet ediyoruz. Biz, Filistinli kadın ve çocukların yanında olduğumuzu göstermek adına şu andan itibaren  bu alanda sessiz bir oturma eylemi başlattığımızı kamuoyuna duyuruyoruz. Vicdan sahibi herkesi Filistinli kadın ve çocuklara destek vermeye ve onlara sahip çıkmaya davet ediyoruz." dedi.

Basın açıklamasının ardından kadınlar oturma eylemine geçti. 

 


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum