Tarihte Görülmüş Salgınlar -1 "İspanyol Nezlesi"

Son zamanlarda dünya gündeminin tek konusu Coronavirüsü (Covid-19) kısa sürede hızla yayılması elbette ki herkesi tedirgin etmektedir, fakat dünya Corona’dan daha kötü salgınlar geçirmiş bunlardan biri İspanyol Gribi ya da İspanyol Nezlesi...

Tarihte Görülmüş Salgınlar -1 "İspanyol Nezlesi"
30 Mart 2020 - 00:11 - Güncelleme: 30 Mart 2020 - 17:41
BitlisTime- Son zamanlarda dünya gündeminin tek konusu Coronavirüsü (Covid-19) kısa sürede hızla yayılması elbette ki herkesi tedirgin etmektedir, fakat dünya Corona’dan daha kötü salgınlar geçirmiş bunlardan biri İspanyol Gribi ya da İspanyol Nezlesi, 1918-1920 yılları arasında H1N1 virüsünün ölümcül bir alt türünün yol açtığı grip salgınıdır. İspanyol Gribi, 18 ay içinde 50 ile 100 milyon arası insanın (o dönemde yaşayan nüfusunun yüzde 15'i) ölümüne sebep olarak insanlık tarihinde bilinen en büyük salgını olmuştur. Covid-19’a nispet olarak zayıf, yaşlılardan, çocuklardan çok, sağlıklı genç erişkinleri daha fazla etkilemiştir.
Salgın ispanyada başlamamasına rağmen, İspanyol nezlesi olarak tarihe geçmesinin sebebi hastalık ilk olarak ispanyada gündeme gelmesi sonucu olmuştur. Salgın ilk olarak ABD’nin New Mexico eyaletinde askerlerin grip salgınına yakalanması sonucunda. Bir kaç ayda orduda birçok asker hastalanmış, son bahara gelindiğinde Kansas Eyaletine sıçradı. Bütün dünya devletleri gibi Osmanlıda nezleden etkilenen devler arasında oldu.

O dönemlerde ulaşım bugünkü kadar iyi olmamasına rağmen Nezle dünyanın birçok Ülkesine hızla yayıldı, gelgelim bugün 2020 teknolojik ve bilimsel imkânların en rağbet gördüğü gelenek ve görenek belasına müptelası olduğu bir dünya gerçeğiyle karşı karşıya gelmekteyiz. Lüks yaşamın, konfor merakının sarhoşluğu çepeçevre sarmış iken, Dünya büyüklerinin gözleri önünde minicik bebeklerin ve çocukların engin denizlerin sarp dalgaları naif dokunuşlarıyla sessizce onları uğurlarken dünya o sessizliğe gözlerini yumdu sırtını çevirdi.

Bugünkü salgınlar modern yaşamın durdurulmaz silahı şekline büründü, modern silah yerine modern virüsler devri mi başlıyor?

Tarih sayfalarını irdelerken yer altı şehirlerine rastlamaktayız acaba eski zamanlarda salgınlardan korunmak dış dünyayla bağlarını kesmek için mi yerin altına devasa şehirler ve sığınaklar yapıldı? Bu tarz soruların cevabını zamanla mı öğreneceğiz?

Bitlistime.com
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum