Ramazana Dair İki Kelam

Bin aydan daha hayırlı olan İslam’ın 5 şartından biri; oruç ibadetini yerine getirdiğimiz bolluk, bereket ve mağfiret ayı 11 ayın sultanı diye nitelendirdiğimiz mübarek Ramazan ayındayız...

Ramazana Dair İki Kelam
29 Nisan 2020 - 16:44 - Güncelleme: 22 Kasım 2020 - 14:45
BitlisTime-  Bin aydan daha hayırlı olan İslam’ın 5 şartından biri; oruç ibadetini yerine getirdiğimiz bolluk, bereket ve mağfiret ayı 11 ayın sultanı diye nitelendirdiğimiz mübarek Ramazan ayındayız. Ramazanın gelmesiyle birlikte davullar çalınacak, sahurlar yapılacak, iftarlar açılacak, teravihler kılınacak, sofralar bereketlenecek, nefisler köreltilecek, fakirlerin hakları gözetilecek nitekim Ramazan Bayramının güzelliği ile süslenecek olan bu mübarek ay kazandırdığı değerler ile beraber 11 ay sonra gelmek üzere bizlere veda edecek.
Ramazan ayının güzellikleri ile beraber maalesef getirdiği birçok zorluk mevcut. Bu mevcudiyetin büyük bir kısmı Müslüman olmakla övünen ve  gurur duyan milyonlarca insanın Müslümanlık hakkında yeteri kadar bilgiye sahip olmaması. İlk emri oku olan Kuran-ı Kerim’i okumaması ve anlamaya çalışmaması.
Oruç tutmanın manası göründüğünden çok daha büyüktür. Günün belirli  saatleri aç kalmakla oruç ibadetinin eda edildiğinin düşünülmesi  bilgisizliğimizin getirdiği sonuçlarından sadece bir tanesi.
Oruç elle, gözle, dille ve kalple beraber tutulacak midenin açlığından şikâyet edilmeyecek kadar ciddi bir ibadettir.
Ramazan aylarımızın günümüzde klişeleşmiş bir kaç simgesi var. Bunlardan bir kaçı şu şekilde: “Coca-Cola ile süslenmiş iftar sofraları, Televizyonda boy gösteren imamlar ve bu sene orucu neler bozar(cılar) hepsini teker teker ele almak” bayağı zaman alacağından kafalara büyük bir soru işareti bırakan bu sene orucu neler bozar(cılara) bir el atalım.
Sen yüreği güzel insan, ibadetin önemini kavramış fakat gereklerine dikkat etmemiş kardeşim amiyane bir tabirle geçen sene orucu bozan her şey üzülerek söylemek isterim ki bu senede orucu bozuyor. Gönül isterdi ki geçen sene orucu bozan ilaç bu sene bozmasın, içine çektiğin sigara dumanı, içtiğin su bozmasın maalesef bu senede bunlar pek mümkün değil. Basit bir kural var yemeyecek, içmeyeceksin bütün gereksiz sorularının cevabını bir çırpıda bulduk! Ne yiyip ne içtiğin ne çiğnediğin neyin kokusunu içine çektiğin gibi kafanı meşgul eden, kurcalayan sorular ve orucunun bozulmasını istemeyen sen.
Orucun bozulmasın mı istiyorsun gıybet etmeyeceksin!
Orucun bozulmasın mı istiyorsun göz zinasından uzak duracaksın!
Orucun bozulmasın mı istiyorsun harama el uzatmayacaksın!
Orucun bozulmasın mı istiyorsun kötü söz söylemekten uzak duracaksın!
Kafanda yer eden sorular cevap buluyor sanıyorum. Dile kolay bir tabir ile birlikte Ramazan ayı 11 ayın sultanı aç kaldın sevap mı kazandın? Aç kaldın nefsini mi körelttin? Kendini kandırma sakın. Bir düşün bereket bolluk ve mağfiret yol bulup Ramazan ayı ile birlikte arştan zembille mi indirildi?
Paylaş ki bereket bul.
Çalış ki bolluğa kavuş.
Dua et ki mağfirete eriş.
 
Sağlıcakla...  Hayırlı Ramazanlar… BitlisTime

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 7 Yorum
 • gizli hayran
  1 yıl önce
  gerçekten güzel yazmışsın tebrik ederim.
 • Zeki OKUR
  1 yıl önce
  Gönlüne sağlık...
 • Selhan Arslan
  1 yıl önce
  Ozan, yüreğin gibi kalemin de güzel
 • Alper Yılmaz
  1 yıl önce
  Güzel yüreğine ,kalemine sağlık kardeşim
 • Osman İnan
  1 yıl önce
  Orucu ne bozarcılara özellikle okutmak lazım ellerinizle sağlık güzel olmuş yazan arkadaş
 • Bedirhan yılmaz
  1 yıl önce
  Yüreğine sağlık ozan bey , böyle başarılı (ustakalem ) yazılarınızı takip etmeye devam edeceğiz...
 • Aslı Keskin
  1 yıl önce
  Sade etkili güzel bir yazı olmuş gerçekten tebrik ederim bu siteye ilk defa giriyorum bu şekilde yazılar olacaksa ziyaret etmeye devam edeceğim