Hizan'ın Küçük Dengbeji: Kadir

Bitlis'in Hizan ilçesine bağlı Koçyiğit (Bercüm) köyünde yaşayan 12 yaşındaki küçük Dengbej Kadir Tuz, hayvanlarını otlattığı sırada Dengbejliğe merak sararak uzun hava söylemeye başlayan dengbej dinleyenleri güzel sesiyle mest ediyor.

Hizan'ın Küçük Dengbeji: Kadir
09 Ocak 2021 - 22:02 - Güncelleme: 09 Ocak 2021 - 22:37

Bitlis'in Hizan ilçesine bağlı Koçyiğit (Bercüm) köyünde yaşayan 12 yaşındaki küçük Dengbej Kadir Tuz, hayvanlarını otlattığı sırada  Dengbejliğe merak sararak uzun hava söylemeye başlayan dengbej dinleyenleri güzel sesiyle mest ediyor.

Kadir Tuz (12) yaptığı açıklamada; “Okula gittiğini söyleyerek, boş zamanlarda koyunlarımızı otlatıyoruz. Koyunları otlatırken telefondan dengbejleri dinliyorum. Hozan Aydın’ı taklit ediyorum. Onun sesini beğeniyorum, sürekli onu dinliyorum genel itibariyle de onun şarkılarını söylüyorum” dedi.


Köyde genelde tarım ve hayvancılıkla ilgilendiğini belirterek ceviz, fındık, üzüm ve pirinç ile uğraşıyoruz diyen Koçyiğit Köyünün Muhtarı ve aynı zamanda Kadir Tuz’un amcası Yaşar Tuz; “Kadir’in sesi bize güzel geldi. Genel olarak koyunların önündeydi, her zaman şarkı (kilam) söylerdi. Biz de arada gel yanımızda otur bize de söyle diyorduk. Sesi de bize çok güzel geliyordu. Kadir yeğenimdir. Kardeşimin oğludur.  Bu karşıdaki mezra da oturuyor. Bazen ben çağırıyorum diyorum gel yanıma canımız sıkılmış bir tane şarkı (kilam) söyle diyorduk. Zaten genel olarak koyunları otlatırken söylüyordu bizde diyorduk gel yanımızda otur söyle.  Öyle canımız sıkılıyordu çağırıyorduk gelip şarkılarını (kilamlarını) söylüyordu. Öyle nefesimiz açılıyordu.  Sonra güle güle deyip gönderiyorduk. Bazen canımız sıkıldığında ya da hasta olduğumuzda yanımıza gelip şarkılarını (kilamlarını) söylüyordu. Öyle hoşumuza gidiyordu, ferahlıyorduk, içimiz açılıyordu” ifadelerine yer verdi.  


Kadir Tuz’un Ağabey’i Ahmet Tuz; “Kadir en küçük kardeşimizdir. 5 kardeşiz en küçüğümüz Kadir’dir. Kadir okula gidiyor, evde bizlere yardım ediyor, hayvancılıkla uğraşıyor. Telefondan televizyondan şarkı (kilam) ve hikâye (çirokları) dinlerdi. Sesi de bizlere, toplumumuza hoş gelirdi” diyerek sözlerini tamamladı.


 


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum