EYT DÜZENLEMESİNDE YAŞ SINIRI YOK

EYT DÜZENLEMESİNDE YAŞ SINIRI YOK
29 Aralık 2022 - 00:13
Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında Beştepe’de Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) konusunda bir toplantı gerçekleştirdi.
 
Toplantının ardından kameralar karşısına geçen Erdoğan, şu ifadeleri kullandı;
 
Ülkemizin tüm tartışma alalarını, milletimizin her kesiminin sorunlarını çözmüş olarak 2023'e girme kararlılığımızın son örneği olan emeklilikte yaşı bekleyenlerle ilgili düzenlemenin müjdesi ile sizlerin huzurundayım.

Sadece yaş sebebiyle emeklilik bekleyenleri kapsıyor. Yaş şartı olmadan emekliliğe imkan sağlayan düzenlemeyi, eski sistemdeki SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı ayrımı olmaksızın mevcut yapıdaki herkes için geçerli kılıyoruz.
 
Bu düzenleme ilk çıktığında ülkemizde 5,6 milyon emekli varken bugün 13,9 milyon emekliye hizmet veren bir Türkiye'ye ulaştık. Her yıl istihdamına 1 milyon kişiyi ekleyen bir ülke olarak, sosyal güvenlik sistemimizin aktif ve pasif dengesini korumayı başarıyoruz.

Bugün sizlerle paylaşacağımız düzenleme ile yaklaşık 2 milyon 250 bin vatandaşımız daha emekli olma hakkına kavuşuyor. Emeklilik hakkının kullanılması hususunda herhangi bir yaş sınırı uygulanmayacaktır.
 
Hak sahibi vatandaşlarımızın bir kısmı, hizmet birleştirme ve borçlanma işlemlerini zaten başlatmıştır. Diğer vatandaşlarımızın işlemlerini de kısa sürede tamamlayacağız. Yeni düzenlemenin yürürlüğe girmesi ile sistemin mali yükünü dengeleyecek çalışmaları da yaptık.

BAKAN BİLGİN’DEN AÇIKLAMA
 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, “sosyal devlet olma bilinciyle emeğe sahip çıkmaya devam ettiklerini” belirterek, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) meselesini yaş sınırı olmadan çözdüklerini bildirdi.
 
Bilgin, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, şu ifadeleri kullandı:
 
“Geçmişten kalma devasa sorunları bir bir çözmeye, bir sosyal devlet olma bilinciyle emeğe sahip çıkmaya devam ediyoruz. EYT meselesini yaş sınırı olmadan çözüyoruz. Hayırlı olsun.”

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum