Bitlis'te Sertifikalı Patates Ve Fasulye Ekimi Başladı

Türkiye'de fasulye ve patateste üretimin önemli merkezlerinden olan Bitlis'te, çiftçiler sertifikalı fasulye ve patates ekimine başladı.

Bitlis'te Sertifikalı Patates Ve Fasulye Ekimi Başladı
25 Mayıs 2020 - 13:02
Reklam

Türkiye'de fasulye ve patateste üretimin önemli merkezlerinden olan  Bitlis'te, çiftçiler sertifikalı fasulye ve patates  ekimine başladı.
İl Tarım ve Orman müdürü Rıfat Çelik yaptığı açıklamada; “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın ‘Ekilmedik bir karış yer kalmasın’ çağrısıyla çıktığımız bu yolda  çiftçilerimize destek vererek patates ve fasulye üreticilerimizle, daha geniş alanlarda ekim yapmak için çalışmalarımızı hızlandırdık. Fasulye üretiminde 2019 yılında 88 bin alanda, 24 bin ton üretim ile Doğu Anadolu Bölgesinde 1., Türkiye'de ise 4. sırada yer alarak ülkemizin yüzde 10'luk üretimini gerçekleştirdik. Patates üretiminde ise 2019 yılında 50 bin alanda, 190 bin ton üretim ile Türkiye'de 9. Sırada yer alarak ülkemizde yaklaşık yüzde 4'lük üretimi gerçekleştirdik. Türkiye'nin patates ve fasulye ihtiyacının önemli kısmının karşılandığı Bitlis ilimizde 2020 yılında  devletin sunduğu desteklerden faydalanan üreticilerimizle, 2019 yılı verilerinin üstüne çıkarak  ilimize  ve ülke ekonomisine önemli katkı sunmayı hedefliyoruz” dedi.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum