Bitlis'te öğrencilere hijyen eğitimi

Bitlis İl Sağlık Müdürlüğü, 15 Ekim Dünya El Yıkama Günü dolayısıyla, temizlik alışkanlığının çocukluk çağında oluşması için İlçe Sağlık Müdürlükleri, Toplum Sağlığı Merkezi ve Bağlı birimlerce öğrencilere hijyen ve el yıkama eğitimi veriliyor.

Bitlis'te öğrencilere hijyen eğitimi
20 Ekim 2023 - 15:18 - Güncelleme: 23 Ekim 2023 - 09:47
Bitlis İl Sağlık Müdürlüğünden yapılan açıklamada , “Doğru Yöntem ile El Yıkama Teknikerleri El hijyeni, hastalıklardan korunmada büyük önem taşımaktadır. Ellerin doğru ve uygun bir biçimde yıkanması çoğu bulaşıcı hastalıklardan korur. Temas edilen yüzeyler, günlük kullanılan telefonlar, tabletler, klavye, kapı kolları vs gibi maddelerden alınan mikroplar, bulaşıcı hastalıkların yayılmasında ve hastalık oluşturmasında önemli rol oynamaktadır. Nezle Grip İshal Kusma Göz enfeksiyonları Cilt enfeksiyonları gibi hastalıklar el hijyeninin doğru uygulanması ile büyük oranda önlenebilir.” denildi.

15 EKİM KÜRESEL EL YIKAMA GÜNÜ

 el yıkama alışkanlıklarını geliştirmek için dünyadaki insanları motive eden ve harekete geçiren bir kampanyadır.Gün boyunca kritik noktalarda elleri yıkamak ve sabunla yıkamak önemlidir.Küresel El Yıkama Günü her yıl 15 Ekim'de gerçekleşir. Küresel kampanya, hastalıkların önlenmesinde anahtar faktör olarak sabunla el yıkama bilincini ve profiilakasını arttırmaya adanmıştır. Solunum ve bağırsak hastalıkları% 25-50 oranında azaltılabilir.Küresel El Yıkama Günü, 2008 Ağustos ayında İsveç'in Stockholm kentinde düzenlenen Dünya Su Haftası'nda Küresel El Yıkama Ortaklığı (GHP) tarafından başlatılmıştır. 2008 yılı aynı zamanda Uluslararası Sanitasyon yılıydı. Bu, ilk Küresel El Yıkama Gününün 15 Ekim 2008'de gerçekleştiği anlamına gelir. Küresel El Yıkama Ortaklığı (GHP) (eski adıyla "El Yıkama için Özel Kamu Özel Ortaklığı" (PPPHW)), 2008 yılında Global El Yıkama Günü'nü kurdu ve sabunla el yıkamanın küresel ve yerel bir vizyonunu geliştirdi.Kampanya, sabunla el yıkama gibi basit davranış değişiklikleri getirilerek çocukluk dönemi mortalite oranlarını ve ilgili solunum sistemi ve ishal hastalıklarını azaltmak için başlatıldı. Bu basit hareket, solunum hastalığının ölüm oranını% 25 oranında azaltabilir. İshal hastalıklarından ölüm% 50 oranında azaltılabilir.GHP'nin Yönlendirme Komitesi üyelerine Colgate-Palmolive; FHI 360; Londra Hijyen ve Tropik Tıp Okulu; Procter & GambleUNICEFUnilever; Buffalo Üniversitesi; USAID; Dünya Bankası Su ve Sanitasyon Programı; ve Su Temini ve Sanitasyon İşbirliği Konseyi dahildir. El yıkama alışkanlıkları ve uygulamaları ile ilgili devam eden araştırmalar, GHD ile birlikte devreye alınmıştır. 2011 yılında, Svenska Cellulosa Aktiebolaget (SCA), Amerikan ve Kanadalı yetişkinlerin el yıkama alışkanlıklarını değerlendirmek için bir çalışma yürüttü ve birçok insanın ellerini yıkarken sabun kullanmadığını keşfetti.
Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNİCEF), 15 Ekim tarihini "Dünya El Yıkama Günü" olarak kabul etmiştir. Özellikle bulaşıcı hastalıkların yayılımının önlenmesinde dikkat edilmesi gereken sağlık uygulamalarının başında gelmektedir. Sabun ile ellerin yıkanması, gelişmekte olan ülkelerde milyonlarca çocuğunun ölümüne neden olan ishalli hastalıklar ve solunum yolu enfeksiyonlarının önlenmesinde en etkili ve ucuz yoldur. Dünya Sağlık Örgütü tarafından hijyen eğitimi ve el yıkamanın geliştirilmesi, ishal olgularının yüzde 45’e kadar azaltılabileceği vurgulanıyor.


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum