Bitlis'te minik öğrenciler " Kültürel Değerlerimiz" sergisi açtı

Bitlis merkezde eğitim veren Zübeyde Hanım İlkokulu 4’ncü sınıf öğrencileri kültürel değerleri daha iyi tanımak ve tanıtmak için okulun kütüphanesinde sergi açtı.

Bitlis'te minik öğrenciler " Kültürel Değerlerimiz" sergisi açtı
09 Kasım 2023 - 10:28 - Güncelleme: 09 Kasım 2023 - 12:36

Bitlis ve yöresi başta olmak üzere Türkiye’nin farklı illerindeki kültürel değerlerin sergilendiği etkinlikte, öğrenciler evlerinden getirdikleri kültürel değeri olan malzemeleri sergiledi. 2 gün boyunca okul öğrencilerine ve velilerine açık olacak sergide yaklaşık 150 parça ürün bulunuyor. 
 

Mutfak gereçlerinden, yiyeceklere, el emeklerinden yapılan ürünlerden, kullanılan enstrümanlara kadar birçok alanda çeşitli materyal bulundurulan serginin en önemli parçası ise Bitlis cevizinin kabuğundan yapılan Türk bayrağı oldu. Yaklaşık 1 hafta boyunca sınıf öğretmeni Fatma Ateş ve öğrencileri tarafından hazırlanan sergideki ürünler tek tek öğrencilere tanıtılıyor.

 

Sınıf öğretmeni Fatma Ateş, serginin Sosyal Bilgiler dersinde gördükleri milli kültürlerle ilgili olduğunu olduğunu belirterek, "Ülkemizde birçok milli kültürel değerlerimiz vardır. Bunlar başta bayrağımız olmak üzere yemeklerimiz, el sanatlarımız, halkoyunlarımız gibi maddi ve manevi değerlere yer verdik. Bu vermiş olduğumuz kültürel öğeleri bir araya toplayıp,  hem sınıfımızdaki öğrencilerimize hem de okulumdaki tüm öğrencilere sunduk. Ayrıca velilerimizde 2 gün boyunca gelip ziyaret edebilecekler.

Sergimizde özellikle el sanatlarımız çok yer tutuyor. Mutfaklarımızda kullandığımız ahşap eşyalarımız, bakır işlemeli materyaller, bölgemize ait giysiler, kına adetlerinde yer alan parçalar ve sergimizin en önemli parçalarından olan Bitlis cevizinin kabuğundan yapmış olduğumuz Türk Bayrağı oldu. Öğrencilerimizin ve velilerimizin bir hafta boyunca çalışarak bu hale getirdiği sergimiz 2 gün boyunca açık kalacak.

Emeği geçen başta okul yönetimimize, öğrencilerimize, öğretmenlerimize ve velilerimize teşekkür ediyorum. Öğrencilerimiz bu şekilde hem kültürel değerlerini tanıyor, hem de geçmişte kullanılan malzemeleri bu sergide görmüş oluyorlar" dedi. 
 

Öğrencilerden Bilal Efe Dönmezdemir ise, bu sergide herkesin emeğinin olduğunu ifade ederek, “Bu sergide sıkı bir çalışma yaptık. Herkesin eli emeği dokundu. Annelerimizin, öğretmenimizin ve arkadaşlarımızın çabası var. Herkese teşekkür ediyoruz. Herkesi de bu sergiye davet ediyoruz” dedi.  (DHA)


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum