Bitlis'in Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 104. Yıl Dönümü Törenle Kutlandı

Bitlis'in düşman işgalinden kurtuluşunun 104. yıl dönümü dolayısıyla Gökmeydan’da düzenlenen törenle kutlandı.

Bitlis'in Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 104. Yıl Dönümü Törenle Kutlandı
08 Ağustos 2020 - 15:23 - Güncelleme: 08 Ağustos 2020 - 15:28

Gökmeydan'da düzenlenen tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasına müteakip, Atatürk Anıtı'na Bitlis Valiliği ve Bitlis Belediye Başkanlığının çelenklerin sunulması ile saat:10.00'da başladı.

Vali Oktay Çağatay günün anlam ve önemini belirten konuşmasında şunları söyledi: “Çok kıymetli mesai arkadaşlarım, Sivil Toplum Kuruluşlarımızın temsilcileri, Muhtarlarımız, saygıdeğer hanımefendiler, beyefendiler, sevgili çocuklar ve basınımızın güzide mensupları; konuşmalarıma başlamadan önce sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum. Bitlis’in düşman işgalinden kurtuluşunun 104. yıl dönümünü büyük bir coşku ile kutlamanın idraki içindeyiz. 1915 yılının Temmuz ayının bir Ramazan gecesinde, Rusların Bitlis'i işgal etmek için Başhan mevkiine geldiği haberi alınmıştır. Bütün direnmelere rağmen, 3 Mart 1916 günü saat 05.00’da maalesef Bitlis işgal edilmiştir. Bitlis'in acil olarak geri alınmasına karar veren Türk Genel Kurmayı, Bitlis cephesine ordu gönderilmesine karar vermiştir. Bu Kolordunun komutanlığına da Anafartalar kahramanı Mustafa Kemal'i atamıştır. Albaylıktan Generalliğe yükseltilen Mustafa Kemal, 27 Mart tarihinde ilimizi ziyaret etmiş, taarruz için gerekli hazırlıkları yapmaya başlamıştır. Hazırlıkların tamamlanmasına müteakip, Mustafa Kemal, 1 Ağustos 1916 tarihinde taarruz emrini vermiş, 8 Ağustos 1916 tarihinde Bitlis sabah 05.00’da istiklaline kavuşmuştur. Bitlis'in kurtuluşu, Türk'ün makus talihinin yenildiği gündür. Bitlis, birinci dünya savaşıyla beraber Anadolu'da işgal edilen vilayetler içinde istiklaline kavuşan ilk şehirdir. Bu kurtuluş, milli mücadelenin ilk kıvılcımıdır. 
Bitlis o zaman nasıl ki Rus askerlerine güvenerek halkımıza zulmeden Ermenilere karşı nasıl direndiyse bugünde dünyanın çeşitli devletlerinin desteğini alan o Ermenilerin kurmuş olduğu terör örgütüne karşı aynı imanla, aynı gayretle yine güvenlik kuvvetlerinin yanında yer alarak aynı şanlı mücadeleyi vermektedir. Bu vesile ile gerek Bitlis’in kurtuluşunda, gerekse bugün verilen mücadelede şehit olan bütün Asker, Polis, Güvenlik Korucusu ve sivil vatandaşlarımızı rahmet ve minnetle anıyor, hepinizi saygıyla muhabbetle selamlıyorum. 8 Ağustos kurtuluş günümüz kutlu olsun” dedi. 

Törene; Vali Oktay Çağatay’ın yanı sıra Bitlis Belediye Başkanı Nesrullah Tanğlay, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Nail İlbey, Bitlis Cumhuriyet Başsavcısı Vekili Ali Gündüz, Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Erdal Necip Yardım, Vali Yardımcısı Tamer Kılıç, İl Emniyet Müdürü Yaman Ağırlar, Kurum Müdürleri, Sivil Toplum Kuruluşların Temsilcileri, Mahalle Muhtarları, Siyasi Parti temsilcileri ve Bitlisli vatandaşlarımız katıldı.

Program, öğrenciler tarafından şiirlerin okunmasının ardından sona erdi.

Bitlis’in Kurtuluş’unun Yıl Dönümünde İdareci ve Amirlerin Mesajları..


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum