BEÜ'deki O Bölümler TÜBİTAK'ın En İyileri Arasında

Bitlis Eren Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji ve Tarih bölümleri, TÜBİTAK’ın “Üniversitelerin Alan Bazlı Yetkinlik Analizi”nde en iyiler arasında yer aldı.

BEÜ'deki O Bölümler TÜBİTAK'ın En İyileri Arasında
01 Ocak 2021 - 19:36
Bitlis Eren Üniversitesi Arkeoloji ve Tarih Bölümleri, TÜBİTAK’ın “Üniversitelerin Alan Bazlı Yetkinlik Analizi”nde En İyiler Arasında
Bitlis Eren Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji ve Tarih bölümleri, TÜBİTAK’ın “Üniversitelerin Alan Bazlı Yetkinlik Analizi”nde en iyiler arasında yer aldı. 

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Bilim Teknoloji ve Yenilik Politikaları Daire Başkanlığı “Üniversitelerin Alan Bazında Yetkinlik Analizi 2020” raporunu yayımladı. “Üniversitelerin Alan Bazlı Yetkinlik Analizi” çalışması ile bir üniversitenin kendi bünyesinde araştırma faaliyeti yürüttüğü tüm araştırma alanlarından hangilerinde; görece daha yetkin olduğunun analiz edilebilmesine imkân tanıyor. Çalışmada 131 alt araştırma alanına yer verildiği ifade edildi. Analize tabi tutulacak araştırma alanları, önceki çalışmada kullanılan alan sınıflaması üzerinden TÜBİTAK danışma ve grup yürütme kurulu ile araştırma merkez ve enstitülerinden yetkin uzmanların değerlendirmeleri dikkate alınarak oluşturuluyor.
 

Raporda, yayınların dünyaya görece bağıl etkisi ve üniversitenin dünya çapında en fazla atıf alan ilk yüzde 10'luk dilime girmiş yayın sayısı göstergelerinin yanı sıra akademisyenlerin araştırma verimliliği, Ar-Ge ve yenilik projelerinin niteliği, patentler tarafından atıflanmış yayın sayısı ve uluslararası işbirlikleri ile ülkemizin/üniversitenin uluslararasılaşmasına katkısı göz önünde bulunduruldu.
 

Arkeoloji ve Tarih Bölümleri Türkiye’de En Yetkinler Arasında!
 
TÜBİTAK tarafından yayınlanan “Üniversitelerin Alan Bazlı Yetkinlik Analizi” çalışmasına göre Bitlis Eren Üniversitesi Arkeoloji ve Tarih Bölümleri Türkiye’de en yetkin bölümler arasındaki yerini aldı. Bunun yanı sıra Arkeoloji ve Tarih bölümleri Üniversite bünyesindeki bölümler arasında en başarılı iki bölüm oldu.
 
BEÜ Rektörü Prof. Dr. Erdal Necip Yardım, TÜBİTAK tarafından yayınlanan “Üniversitelerin Alan Bazlı Yetkinlik Analizi” çalışmasına göre Üniversitemizde başarı elde eden bölümler adına, sırasıyla en yetkin bölümler olan Arkeoloji ve Tarih bölümlerinin bölüm başkanlarını makamında kabul etti.
 
Ziyarette Arkeoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Yunus Levent Ekinci ve Tarih Bölüm Başkanı Doç. Dr. Fatih Gencer’in yanı sıra Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Demirtaş da hazır bulundu. Rektörümüz Prof. Dr. Yardım, her iki bölüm başkanını tebrik etti. Başarılarının devamını dileyen Rektör Yardım, Doç. Dr. Ekinci ve Doç. Dr. Gencer’e teşekkür belgesi takdim etti.

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum