BEÜ' de " VII. Uluslararası Bilimler Işığında Yaratılış Kongresi"

Bitlis Eren Üniversitesi (BEÜ) İslami İlimler Fakültesinin ev sahipliğinde, “VII. Uluslararası Bilimler Işığında Yaratılış Kongresi” başladı.Bitlis Eren Üniversitesi merkezi konferans salonunda gerçekleşen kongre, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başladı. Bitlis Eren Üniversitesi tanıtım videosu gösterimi yapılmasının ardından Kongre, açılış konuşmalarıyla devam etti.

BEÜ' de " VII. Uluslararası Bilimler Işığında Yaratılış Kongresi"
24 Ekim 2023 - 09:37 - Güncelleme: 24 Ekim 2023 - 09:44

Açılış konuşmasını yapan BEÜ İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Sancak, Batı medeniyetinin getirdiği olumsuz etkiler üzerine dikkat çekerek, "Batı’nın dayattığı yaşam anlayışı, insanın manevi değerlerini göz ardı etmekte, çevrenin korunmasını ihmal etmekte ve bu durum toplumları çeşitli krizlere sürüklemektedir. Bugün yaşanan küresel sorunların, siyasi ve ekonomik krizlerin, toplumsal ve ahlaki yozlaşmanın, hukuki sıkıntıların altında, Batı'nın üstünlükçü yaşam ve toplum anlayışı yatmaktadır. Bu konuların ciddi bir şekilde ele alınması gerekiyor" dedi.
Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necmettin Elmastaş ise yaptığı konuşmada; “Evrenin var oluşu insanlık için her zaman merak konusu olmuş, çeşitli kültür ve inanç sistemlerinde farklı şekillerde yorumlanmıştır. İslam kültüründe, evrenin işleyişi detaylı bir şekilde ele alınmaktadır. Kur'an'da “Göğün nasıl yükseltildiğine, dağların nasıl dikildiğine, yeryüzünün nasıl yayıldığına bakmazlar mı?” denilmektedir. Dolayısıyla Kur'an-ı Kerim, insanları sürekli kainatı okumaya ve yorumlamaya sevk etmektedir.” şeklinde konuştu.
Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, konuşmasında  "Bu kongrenin, bilimsel topluluğa yeni ufuklar açarak, hem akademisyenlere hem de genç kuşağa farklı bir perspektif sunacağına içtenlikle inanmaktayım." ifadelerini kullandı.
Açılış programında son konuşmayı Bitlis Valisi Erol Karaömeroğlu yaptı.
Vali Karaömeroğlu, böyle  kıymetli bir çalışmaya ev sahipliği yapmanın kendilerini ziyadesiyle memnun ettiğini belirterek, “Hepimizin bildiği gibi Yüce Kitabımız Kur’an’ı Kerim  ‘Seni yaratan Rabbinin adıyla oku’ emriyle başlamıştır. Allah’ın oku emri şüphesiz ki sıradan bir okuma eylemi değildir. Bu oku emri aynı zamanda; varlığı, kainatı okumaktır. Biliyoruz ki, güçlü Türkiye, bilgiyle, bilimle atılan temeller üzerinde yükselecektir. En önemli hedeflerimizden biri, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100’üncü yılı olan 2023’te ülkemizi bilimde, ilimde, teknolojide, ekonomide kısacası her alanda dünyanın gelişmiş ülkeleriyle rekabet edebilecek düzeye getirmektir." dedi.
Daha sonra oturumlara geçildi. Kongre, 3 gün boyunca devam edecek.
VII. Uluslararası Bilimler Işığında Yaratılış Kongresi açılışına Bitlis Valisi Erol Karaömeroğlu, Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necmettin Elmastaş,  Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, 24. Dönem Tekirdağ Milletvekili Tevfik Ziyaeddin Akbulut, siyasi parti temsilcileri, kurum yöneticileri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. 


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum