Asımın Devşirme Nesli

Ne güzel demişti Mehmet Akif "Asımın nesli diyordum ya nesilmiş gerçek işte çiğnetmedi namusunu çiğnetmeyecek."

Asımın Devşirme Nesli
02 Mayıs 2020 - 18:47 - Güncelleme: 22 Kasım 2020 - 14:45

Ne güzel demişti Mehmet Akif "Asımın nesli diyordum ya nesilmiş gerçek işte çiğnetmedi namusunu çiğnetmeyecek."
Asım ki bir garip kul imamı kavi, gözü pek, ahlakı güzel, zekâsı kıvrak ve gönülce mert. O Asım ki cesaretli, adaletli, kalender. Nesilde nesilmiş hani çiğnetmedi yurdunu el bırakmadı ki namerde.
Neslide nesilmiş gerçek çiğnetmedi namusunu çiğnetmeyecek.
Neslide nesildi yani on beşlilerden Ahmet, Sarıkamış’ta can vermiş on binlerce Mehmet, şarkın Kürt Serhadı, garbın Alisi, Şam’ın Muhammedi, Çerkez’in Rüstem’i Asımın nesli ya Asım gibi olacak elbet. Sorsan hepsi köse imamın oğlu tek bilek, sorsan Müslümanlığı tek bir ağızdan şehadet getirecek, göstersen mazluma ilişeni hep birden boğazına çökecek Asımın nesli nesildi elbet Asımdan sonra asım kalabilseydi eğer.
Asımdan sonra bir değişti ki nesli iman desen hak getire sorsan İslam’ı cumadan cumaya namazımdayım diyecek (son 50 gündür Cuma kılınmıyor), gözü peklik desen dalavereden, üçkâğıtçılıktan gözünün feri kaymış peklik ne gezer.
Asımın nesli pek değişti nedense zekâsı kıt kaldı, mertlikten uzaklaştı, ahlak desen ona ne hacet Asımın yeni nesli hür olmak istiyor bir kere, kuran hükmünü yok sayıp lût kavmine kadar geri gidecek. Asımın devşirilmiş nesli bu mu senin hürriyetin?
Bir düşün bakalım Sen olabilir misin hiç Asım gibi?
Yeri geldi mi içecek, pavyona gidecek, zina yapacak, kumar oynayacak, haramın bin türlüsüne bulaşacak. Ama Çanakkale dedin mi? Kurtuluş Savaşı dedin mi? Orda bir dur diyecek önce bir tövbe çekecek iyice bir göğsünü gerecek mağrur bir duruş takınıp Çanakkale’de atam çarpıştı diyecek ben Asımın nesliyim diyecek hem de yüzü kızarmadan bir an utanç bile duymadan. O Asım ki küfrana dur dedi nesilde küfrana bulanan olacakmış demek. Asım ki namusunu çiğnetmedi namussuzluğu kâr edinen ben torunuyum diyecek. Asım ki adaleti şaşmaz bir abd, adaletsizlik edenler o benim ceddimdir diyecek. Asım aciz bir kul ki bu nesli görse derde düşecek.
Sahi Asımın bu asırda ki nesli kim? Hayâsızlık edenler mi? Saygısızlığı adet edinenler mi? Haramı helale katıp yiyenler mi? Ahlaktan yoksul bireyler mi? Asımın nesliyim diye övünüp Asım olmanın gereğini yerine getiremeyenler mi? Teknolojinin kusmuğunda olanlar mı Asımın nesli? Yolsuzluk eden mi, adam kayıran mı adaleti yok sayan mı? Tüyü bitmemiş yetim hakkı yiyen mi asımın nesli? Nasıl olunur Asımın nesli batının edepsizliğini kendine ilke mi edinmeli? Sahilde sevgilisiyle sarmaş dolaş gezen gibi mi olmalı? Barda bira içen gibi mi olmalı? Kocasını aldatan ev hanımı olabilir mi? Hanımı aldatan erkek gibi mi olmalı mesela? Genel evlerinde sabahlayanlardan olur mu Asımın Nesli? Faiz yiyenlerden olur mu? Hayvana zulüm edenlerden olabilir mi? Peki Müslümanım deyip ibadet etmeyen. Ezan sesi duyup kulağını tıkayandan olur mu? Yalan söylemeyi doğru söylemeye tercih edenden olur mu peki? Ne diye kirletildi ki Asımın nesli?  Asımın nesli imanı kavi, gözü pek, ahlakı güzeldi bu Asrın nesli olabilir mi hiç Asımın nesli?
Asım görseydi bu nesli yazdırır mıydı o dizeleri Mehmet Akif'e? Mehmet Akif bilse bu nesli yazar mıydı onca dize?
Asımın nesli diyordum ya nesilmiş gerçek Asımdan sonra Asım kalabilseydi eğer.
Asım nesli nesilmiş gerçek devşirilmeseydi eğer. 

 

Ozan SEZER


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 14 Yorum
 • sksskksksks
  1 yıl önce
  çok güzel.......
 • Okuyucu
  1 yıl önce
  Harika bir yazı olmuş ellerine sağlık okudukça zevk aldım devamını bekleriz
 • Bir dost
  1 yıl önce
  Ümitvar olunuz şu istikbal inkılabatı içinde en yüksek gür sada İslam'ın sadasi olacaktır... insanlari öldüren yeistir dirilten ümittir..
 • İsmini vermek istemeyen okuyucu
  1 yıl önce
  Bu tür toplumun problemlerini ele alacak yazılar yazmak kolaydır.. önemli olan toplum problemine çözüm yolları bulmaktır.. Bir daha ki yazınız bunun üzerine olur inşallah.. bu yazı da çok güzel anlatılmış problemler.. başarılar dilerim...
 • Ozan Sezer
  1 yıl önce
  Bu tür toplum problemlerini ele alacak yazılar yazmanın kolay olmadığını belirtmek isterim en azından ben yazarken zorlandım. Toplum problemlerine çözüm yolları bulup yazmak çok daha kolaydır zira toplum problemlerini çözecek kişi ben değilsem ki değilim bu konu hakkında bulacağım çözüm önerilerinin ucu bucağı yoktur. Şahsen problemin ne olduğu ortaya çıkmazsa çözümünü bulmanın pek mümkün olmadığına inanıyorum, problemlerin neler olduğunu anlatmayı başarabildeysem ne mutlu bana, çözüm yollarını arayan çoğu kişinin kahve masalarında hareretli bir şekilde çözümleri birbirlerine dayatmaya çalışan amcaların masalarında bulacaklarına hiç şüphem yok (çözüm yollarını bulmanın zorluğu aşikar) bu yüzden çözümler için birde biz yorulmayalım. Değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Çözüm odaklı çalışacağımdan şüpheniz olmasın eleştiriniz dikkate alınacaktır.
 • 1 yıl önce
  Çok güzel bir yazı olmuş kalemine sağlık kardeş
 • Azad İlbasan
  1 yıl önce
  Kalemine sağlık brayêmın. Bence çok güzel olmuş devamını dilerim
 • 1 yıl önce
  Güzel demişsin kardeşim yüreğine sağlık
 • İsmimi söylemesem de olur .
  1 yıl önce
  Ozan ,kalemine sağlık güzel yazı olmuş.
 • Bedirhan yılmaz
  1 yıl önce
  Sevgili Ozan, çok güzel beğendim devamını dilerim ... Ama çok tekrarlı kelime var! Olsun gene de usta kalem...
 • Şöför umut :)
  1 yıl önce
  Sen ki asımın neslinin, çiğnetme nâmusunu. At üstünden korkunun ve gafletin kâbusunu. Ateşler yakıp Nemrut misali, atsalar seni. Sakın hâ! Terk etmiyesin, imanını, dinini
 • Nazlı abık
  1 yıl önce
  Emeğine sağlık ☺️☺️
 • Gülşin Özperk
  1 yıl önce
  Ne de güzel yazmış kalemin☺️ Yüreğine sağlık
 • Ramazan gülmüş
  1 yıl önce
  Kalemine sağlık. Çok güzel tespitler