Aktivistler Van Gölü İçin Van'dan Ankara'ya Pedal Çevirecek

Van Gölü’nü Koruma Kanunu’nun çıkması için uzun süredir çaba sarfeden Van Gölü Aktivistleri, daha önce yaptıkları etkinliklerin yanı sıra şimdi de seslerini duyurup farkındalık oluşturmak için Ankara’ya kadar pedal çevirecekler.

Aktivistler Van Gölü İçin Van'dan Ankara'ya Pedal Çevirecek
10 Eylül 2020 - 23:41 - Güncelleme: 11 Eylül 2020 - 00:01
BitlisTime--   Van Gölü’nü Koruma Kanunu’nun çıkması için uzun süredir çaba sarfeden Van Gölü Aktivistleri, daha önce yaptıkları etkinliklerin yanı sıra şimdi de seslerini duyurup farkındalık oluşturmak için Ankara’ya kadar pedal çevirecekler.

1200 kilometrelik Van-Ankara yolunu pedallemeye başlayan aktivistler, birinci günde Van-Erciş’ten yola çıkarak ilk durakları olan Bitlis-Adilcevaz’a ulaştılar. Adilcevaz’da aktivistleri karşılayan Belediye Başkanı Necati Gürsoy’a teşekkürlerini ileten aktivistler, daha sonra Ahlat’a devam ettiler.
Ahlat’ta mola veren aktivistler çektikleri videoyu Twitter hesaplarında paylaştılar. Çektikleri video paylaşımında: “Bizim bir talebimiz var yani bu talebimiz için yıllardır uçuyoruz, koşuyoruz, yüzüyoruz, pedallıyoruz yani yapmadığımız faaliyet kalmadı. Şimdi ise Ankara’ya pedallıyoruz. Erciş’ten çıktığımız bu yolda şuan 90. Kilometredeyiz Ahlat’tayız. Tek bir talebimiz var aslında. Van Gölü’nü Koruma Kanunu. Bu koruma kanunu ile giderek artan gölün kirliliğine dur diyebileceğiz. Bu çok önemli aslında. Bunun için çabalıyoruz. Ankara’ya ulaştığımızda gerekli mercilerden bu konuda destekleri bekliyoruz. 15 gün sürecek bu pedallama etkinliğinde Pandemiden dolayı kısıtlı sayı ile devam etmek zorundayız. Desteklerinizi bekliyoruz. Herkese teşekkür ederiz” denildi.

Van Gölü Aktivistleri Tatvan’a girdiğinde onları karşılayan Tatvan Bisiklet Topluğu (TATBİS) oldu. Beraber hareket eden ekip ardından saat 17.30 sıralarında Tatvan Ticaret Odasını ziyaret ettiler. Ekipler yaptığı ziyaret sonrasında TATSO binası önünde çekilen hatıra fotoğrafından sonra dinlenmek için otellerine gittiler.

Bisiklet turunun Birinci gününü Erciş’ten Tatvan’a pedalleyen aktivistler 15 günlük sürecek farkındalık etkinliğinin sonunda Ankara’ya varacak.


 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum