Ahlat'ta Meyveciliğe Destek Protokolü İmzalandı

Doğu Anadolu Projesi ile Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı tarafından Ahlat’ta 4 Milyon TL’lik meyvecilik destek protokolü imzalandı.

Ahlat'ta Meyveciliğe Destek Protokolü İmzalandı
28 Ekim 2020 - 12:19 - Güncelleme: 28 Ekim 2020 - 12:21
DAP ve DAKA’dan Bitlis’teki el yetiştiricilerine yüzde 50 destek Doğu Anadolu Projesi (DAP) ile Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) tarafından Bitlis’in Ahlat ilçesinde 4 Milyon TL’lik meyvecilik destek protokolü imzalandı. 
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın destekleri ile 4 milyonluk proje destek protokolü Bitlis Valiliği, DAP, DAKA ve Ahlat Kaymakamlığı arasında imzalandı. Protokol imzasının ardından elma bahçesindeki hasada katılan Vali Çağatay ve beraberindekiler, elma hasadı yaptı. 

Açıklamalarda bulunan Vali Oktay Çağatay, Ahlat’ta 30 dekar alanda 50 adet elma bahçesi kurulacağını belirterek, şöyle konuştu; “Elma bahçesinde bu gün hasat yapılıyor.  Bizlerde yardım ediyoruz. Allah hayırlı etsin. Burada asıl bulunma sebebimiz,  Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız tarafından finanse edilen DAP Başkanlığı ve DAKA tarafından yürütülen Ahlat’taki yaklaşık  her biri 30 dekardan 50 adet toplamda 2 milyon liralık elma bahçesi kurulacak. Onlarla protokol imzaladık. Tabi finansmanla yürütülecek. Önümüzdeki yıllarda Ahlat Patates ve Fasulyede Türkiye’nin önemli bir bölümünü karşıladığı gibi elmada da bunu sağlayacak. Sanayi ve Teknoloji Bakanımıza çok teşekkür ederiz” diye konuştu. 

Proje hakkında bilgilendirmede  bulunan DAKA Genel Sekreterliği, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda faaliyet gösteren Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) tarafından TRB2 Bölgesinde tarımsal üretimde üretkenlik ve verimliliğin sağlanması, bölge çiftçisinin tarım sektörünün önemli kollarından biri olan meyveciliğe yönlendirilmesi amacıyla hazırlanan Ahlat’ta Meyveciliğin Geliştirilmesi Projesi’nin imza töreni gerçekleştirildiği ifade edildi. 

DAP BKİ ve DAKA tarafından finanse edilen proje kapsamında bölge çiftçisinin tarım sektörünün önemli kollarından biri olan meyveciliğe yönlendirilmesi sağlanacaktır. Bitlis Valiliği, Ahlat Kaymakamlığı, Ahlat İlçe Orman Müdürlüğü’nün Van Gölü Havzası içinde yer alan meyveciliğe elverişli Bitlis’in Ahlat ilçesinde kapama tek çeşit meyve üretimi yapılan elma bahçe tesislerinin kurulmasının desteklenmesi amacıyla DAP ve DAKA’nın ortak yürüttüğü projeye toplamda 4 milyon liralık bütçe ayrılmış olup bütçenin 2 milyon liralık kısmı hibe olarak verilecektir.

İmza töreni gerçekleştirilen proje ile Ahlat ilçe kırsalında kurulacak olan Kapama Elma bahçelerinin kurulum ve bakım aşamalarında mevsimlik olarak 150 kişiye ek istihdam sağlanacaktır.
Proje kapsamında asgari 20 azami 30 dekar büyüklüğünde 50 adet kapama elma bahçesinin kurulması hedeflenmektedir. Ayrıca proje kapsamında uygulamalı eğitimler ve teknik geziler yapılacaktır.

Ahlat ilçesinde bir elma üreticisinin bahçesinde gerçekleştirilen protokol imza törenine Vali Oktay Çağatay, Ahlat Kaymakamı Fikret  Dağ, Doğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi (DAP) Başkanı Prof. Dr. Osman Demirdöğen ve Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray katıldı.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum