Adilcevaz Müftüsünden Hicri Yıl Mesajı

Adilcevaz İlçe müftüsü İsa Demirkaynak, 1443’ncü hicri yeni yıl vesilesiyle bir mesaj yayınladı:

Adilcevaz Müftüsünden Hicri Yıl Mesajı
10 Ağustos 2021 - 14:07
Adilcevaz İlçe müftüsü İsa Demirkaynak, 1443’ncü hicri yeni yıl vesilesiyle bir mesaj yayınladı:
Müftü Demirkaynak yayınladığı mesajında şunları ifade etti; “Hz. peygamber (s.a.s.)’in ashabıyla birlikte 1443 yıl önce Mekke'den Medine'ye hicreti, İslam âleminde hicri takvimin başlangıcı olarak kabul edilmektedir. Hicri takvimin ilk ayı olarak kabul edilen Muharrem ayıdır. Bu yıl muharrem ayının başladığını bildiren hilal, ilk kez Asya kıtasının doğusundan itibaren görülecek.

Muharrem ayında oruç tutulup aşure pişirilerek dağıtılması ve Kerbela'da Hz. Hüseyin ile şehit olanların yad edilmesi, toplumumuzda önemli olaylar arasında yer almaktadır. Aşure Günü, hicri yılın ilk ayı Muharrem'in 10'uncu gününe denk gelen 19 Ağustos Perşembe günü idrak edilecek. 8 Ağustos Pazar gününü 9 Ağustos Pazartesi gününe bağlayan gece, hicri yılın ilk gecesidir.
İslamiyet'ten önce de mevcut olan kameri takvimin, Hazreti Ali'nin teklifiyle İkinci Halife Hz. Ömer tarafından bugünkü haliyle tespit edilerek hicretin 17'nci yılından itibaren kullanılmaya başlandı.
Hicri yeni yılın; milletçe maruz kaldığımız sel, yangın, deprem ve Pandemi afetlerinden kurtulmanıza ve  İslam ümmetinin her türlü mezhepsel, ırksal ve meşrepsel ayrımcılıktan sıyrılıp iman kardeşliği etrafında kenetlenmesine ve yeryüzünde bütün insanlık için umut toplumu haline gelmelerine vesile olmasını yüce Allah'tan niyaz ediyorum” dedi.

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum